شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که فرق بین دوربین آنالوگ و دیجیتال چیست ؟

 تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال در قیمت:

برای بررسی تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه، قیمت عنصر تأثیرگذاری است. دوربین مدار بسته آنالوگ که نسل قدیمی دوربین‌های مدار بسته است، قیمت پایین‌تری نسبت به دوربین مدار بسته تحت شبکه یا دیجیتال دارد. انتقال اطلاعات در هر دو نوع دوربین آنالوگ و IP Camera از طریق کابل است، ولی در نوع IP به دلیل استفاده از سوئیچ، کابل کمتری استفاده می‌شود، از طرفی خود سوئیچ‌ها نیز دستگاه‌های ارزانی نیستند. با این احتساب و با وجود تمام گزینه‌ها، همچنان قیمت دوربین مدار بسته آنالوگ کمی پایین‌تر است.

تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و IP در انعطاف‌پذیری:

دوربین مدار بسته تحت شبکه IP، امکانات زیادی را برای شما فراهم می‌کند. انتقال اطلاعات در این نوع دوربین، به وسیله کابل شبکه، فیبرنوری و یا بدون سیم و با استفاده از امواج Wifi صورت می گیرد؛ که همین مسئله باعث انعطاف‌پذیری بالا در نصب و اجرا خواهد شد. مخصوصا در دوربین‌های IP بی سیم که حتی بدون هزینه کابل‌کشی، دوربین‌ها و کنترل کننده‌ها را می‌توان به آسانی نصب و جابه‌جا کنید. ولی در دوربین آنالوگ، انتقال اطلاعات توسط کابل کواکسیال است که باعث انعطاف‌پذیری پایین در نصب و اجرا خواهد شد.

تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و IP در امکانات نرم‌افزاری:

دوربین مدار بسته تحت شبکه IP امکانات نرم‌افزاری بسیار کاربردی دارد که نکته حائز اهمیتی در تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال به شمار می‌آید. از دیگر امکانات دوربین تحت شبکه IP می‌توان سیستم تنظیم هشدار و ارسال ایمیل در صورت حرکت یک جسم خاص یا حرکت و انتقال دوربین و سیستم شمارش افراد را نام برد.

تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه در کابل‌کشی:

برای هر دو نوع دوربین آنالوگ و تحت شبکه نیاز به دو کابل‌کشی است، یکی کابل عبور دیتا و دیگری کابل برق. ولی در دوربین مدار بسته دیجیتال در صورتی که از NVR یا سوئیچ POE استفاده شود، می‌توان از همان کابل شبکه برای انتقال برق نیز استفاده کرد و نیازی به کابل‌کشی مجزا برای برق دوربین تحت شبکه نخواهد بود. برخی مدل‌های دوربین مدار بسته آنالوگ هم دارای تجهیزات جانبی مانند میکروفون هستند و در صورت استفاده، نیازی به تجهیزات جداگانه و کابل کشی ندارند.

تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه در تجهیزات جانبی:

یکی دیگر از تفاوت‌های دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه در امکانات این است که؛ در بیشتر دوربین‌های مدار بسته آنالوگ برای داشتن امکانات جانبی، نیاز به سخت افزار و تجهیزات جداگانه دارید. برای مثال برای انتقال صدا نیاز به هزینه نصب دو زوج کابل و میکروفون جانبی خواهید داشت، اما مدل‌هایی نیز وجود دارند که دارای این تجهیزات جانبی مانند میکروفن بوده و نیازی به کابل‌کشی مجزا ندارند.

تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه در نوع انتقال اطلاعات:

دوربین مدار بسته تحت شبکه، دارای قابلیت انتقال برق بر روی کابل شبکه یا همان POE (Power Over Ethernet) است.  POE امکان استفاده از برق و ارسال سیگنال به صورت همزمان بر روی یک کابل را برای دوربین فراهم می‌کند، بنابراین نیاز به منبع تغذیه جداگانه و کابل اضافه برای برق وجود ندارد. انتقال اطلاعات در دوربین مداربسته تحت شبکه با استفاده از پروتکل‌های شبکه صورت می‌گیرد، اما دوربین‌های آنالوگ از این مورد پشتیبانی نمی‌کنند.

تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه در دستگاه ضبط تصویر:

دوربین مدار بسته آنالوگ با روش سنتی و قدیمی تصاویر را ضبط و ذخیره می‌کند؛ به این صورت که سیگنال ویدئویی ارسالی، می‌تواند توسط یک مانیتور مثل تلویزیون دریافت شود. دوربین Analog  تصاویر ضبط شده را به صورت زنده از طریق کابل کواکسیال به یک دستگاه ذخیره‌ساز به اسم (DVR (Digital Video Recorder منتقل می‌کند. در نسل‌های جدید دوربین آنالوگ، این امکان وجود دارد که تصاویر منتقل شده را حین ذخیره‌سازی به تصاویر دیجیتال (HD) تبدیل و در DVD یا هارد دیسک ذخیره کرد، اما ماهیت و کیفیت تصاویر تغییر چندانی نمی‌کند.

دوربین مدار بسته تحت شبکه، سیگنال ویدئویی را توسط یک Encoder به شبکه ارسال می کند. به این صورت که در دوربین مدار بسته تحت شبکه IP، تصاویر توسط دوربین دیجیتال ضبط و به صورت اتوماتیک توسط خود دوربین، Encode می‌شود. یعنی اطلاعات قبل از ارسال، پردازش می‌شود. سپس به وسیله پروتکل IP Internet Protocol و به صورت دیجیتال در شبکه‌های کامپیوتری منتقل می‌شود. در آخر به دو روش می‌توان اطلاعات را ذخیره کرد و تصاویر علاوه بر محیط شبکه در مرورگرها هم قابل مشاهده است.

تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه در کیفیت تصویر:

یک مورد مهم دیگر در بررسی تفاوت بین دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه، کیفیت تصاویر است. کیفیت تصویر در دوربین تحت شبکه به وضوح ۶ تا ۲۰ برابر بهتر از دوربین آنالوگ است.

در دوربین مدار بسته آنالوگ، کیفیت تصویر را با TV line نشان می‌دهند. کیفیت تصویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته آنالوگ با رزولوشن ۰.۵ مگاپیکسل است و رزولوشن پایینی دارد. به همین دلیل قابلیت بزرگنمایی زیادی نخواهد داشت. از سال ۲۰۱۳ نسل جدید دوربین‌های مدار بسته آنالوگ با کیفیت AHD  یا Analog High Definition به بازارآمد که حتی از کیفیت ۴هم پشتیبانی می‌کند. ولی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته تحت شبکه IP به دلیل داشتن ساختار دیجیتال، رزولوشنی تا ۲۴ مگاپیکسل دارد.

دوربین‌های تحت شبکه به دلیل دیجیتال بودن، نویز ندارند و اگر کابل شبکه مشکلی داشته باشد، تصویر تا درست شدن مشکل، قطع خواهد شد. در حالی که در دوربین‌های آنالوگ، اگر کابل کواکسیال زخمی شود، تصویر با نویز دریافت می‌شود.

همچنین دوربین‌های آنالوگ در فواصل دور دارای مقدار زیادی گرین (Grain) است که باعث افت کیفیت تصاویر می‌‌شوند، در نتیجه شناسایی چهره افراد و پلاک خودروها را بسیار دشوار می‌کند. در حالی که در دوربین‌های IP، فاصله تأثیر چندانی در کیفیت تصاویر ندارد.

تفاوت دوربین AHD و IP در مدت زمان ذخیره سازی:

یکی از دلایل اصلی نصب دوربین مدار بسته این است که در صورت بروز مشکل، امکان دسترسی به تصاویر محل مورد نظر را داشته باشیم. در دوربین مدار بسته آنالوگ، اگر به هر دلیلی، سرور موقتأ قطع شود، تصاویر آن بازه زمانی را از دست می‌دهیم. اما دوربین مدار بسته تحت شبکه IP دارای پورت کارت حافطه جانبی است که در صورت بروز مشکل برای سرور، تصاویر از دست نخواهند رفت.

تفاوت دوربین آنالوگ و تحت شبکه در امنیت:

نکته مهم دیگر در بحث تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه، میزان امنیت این دوربین‌ها است. در دوربین مدار بسته آنالوگ به دلیل کابلی بودن مسیر انتقال، امکان دزدیده شدن، شنود و قطع تصاویر وجود دارد و هر کسی با دسترسی به CCTV، به تمامی اطلاعات دسترسی خواهد داشت. اما در دوربین مدار بسته تحت شبکه، انتقال تصاویر به وسیله آدرس IP خاصی صورت می‌گیرد که قابل رمزگذاری است. همچنین تمام اطلاعات دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه از ضبط و انتقال تصاویر تا ذخیره سازی، قابلیت رمزگذاری دارد. درنتیجه مسلما IP CCTV ها امنیت بالاتری نسبت به Analog CCTV ها دارند.

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ:

 • قیمت پایین
 • سهولت نصب
 • پهنای باند کم

معایب دوربین مدار بسته تحت شبکه:

 • قیمت بالا نسبت به دوربین مدار بسته آنالوگ
 • آسان نبودن نصب و راه‌اندازی اولیه، نیاز به متخصص و نصاب ماهر دارد.
 • نیاز به فضای زیاد ذخیره اطلاعات
 • محدودیت پهنای باند

مزایای دوربین مداربسته تحت شبکه:

 • کیفیت بالا
 • امنیت و پایداری سیستم
 • ویژگی‌های هوشمند مانند: قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking)، قابلیت تشخیص چهره، شمارش افراد و پوشش ۳۶۰ درجه ای
 • قابلیت زوم دیجیتال با کیفیت بالا
 • پشتیبانی از POE امکان ارسال همزمان صوت، تصویر و برق با استفاده از یک کابل شبکه
 • کاهش هزینه‌های کابل کشی در پروژه
 • امکان اتصال بدون کابل و از طریق وای فای (Wifi) در برخی مدل ها
 • امکان افزایش تعداد دوربین‌ها و یکپارچه سازی با پشتیبانی از قابلیت ONVIF

 

دوربین مدار بسته آنالوگ بهتر است یا تحت شبکه؟

به طور خلاصه می توان اینگونه جمع‌بندی کرد که دوربین‌های آنالوگ به دلیل قیمت کمتر و عملکرد ساده‌تر، در مکان‌های کوچک کاربرد بیشتری دارند. ولی دوربین‌های تخصصی‌تر تحت شبکه به دلیل کیفیت بالا، پردازش تصاویر، استهلاک پایین، امکانات و پشتیبانی بهتر و سریع‌تر، در مکان‌های عمومی یا شخصی بزرگ و مهم که نیازمند تعداد بالای دوربین هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که خودتان هم در بررسی تفاوت دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه متوجه شده‌اید دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه از عملکرد بهتری نسبت به دوربین‌های مدار بسته آنالوگ برخوردار هستند، اما هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند؛ مخصوصأ اینکه در سال‌های اخیر که دوربین‌های مدار بسته آنالوگ هم ارتقا داده شده‌اند، بیشتر از سیستم‌های ترکیبی IP که شامل اجزای آنالوگ و دیجیتال است، استفاده می‌شود.

به طور کلی ممکن است اجرای یک پروژه IP Camera نسبت به آنالوگ، کمی گران‌تر باشد، از طرفی تعمیر و نگهداری سیستم حفاظت تصویری با دوربین تحت شبکه کمی دشوارتر است، اما باید این را در نظر بگیرید که در نهایت شما پولتان را در قبال یک سیستم کارآمد و هوشمند هزینه کرده‌اید نه بابت یک سیستم آنالوگ قدیمی!

با سپاس فراوان از وبسایت www.pooyanovin.co

#دوربین_مداربسته

#بهمن_فرجی

#تفاوت_دوربین_مداربسته_آنالوگ_دیجیتال

#CCTV

#Bahmanfaraji.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up